Jak utrzymać morale teamu?

Jak utrzymać motywację zespołu na stałym, wysokim poziomie? W jaki sposób dbać o morale pracowników? Jak przezwyciężyć znudzenie, zniechęcenie i frustrację w pracy? Co zrobić, by pomóc zespołowi podnieść się po porażce? Oto kilkanaście dobrych wskazówek.

motywacja zespołu

1. Podawaj konkretne informacje

Co masz na myśli, gdy zwracasz się do swojego pracownika z prośbą o większą motywację? Często ludzie nie potrafią zdefiniować pojęcia zaangażowania. Po udzieleniu więc takiej informacji, pracownik właściwie nie wie czego od niego oczekujesz. Podawaj mu więc konkretne informacje i sprecyzuj swoje wymagania wobec jego pracy.

2. Nie szczędź pochwał

Daj odczuć swoim pracownikom, że mimo wszystkich niepowodzeń, doceniasz ich pracę. Jeśli uda im się wykonać zadanie, nawet niewielkie, nagradzaj ich choćby dobrym słowem. Dzięki temu odczują, że zależy ci na tym, aby ich paca spełniała twoje oczekiwania.

3. Długofalowe działania

Stworzenie odpowiedniej motywacji w zespole powinno stać się twoim długoterminowym celem. Pamiętaj, że nastroje w firmie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Z kolei morale nie zostaną odbudowane za pomocą jednorazowych działań. Jest to proces, czasem długi, ale jednak warty poświęconego czasu i starań.

4. Sprawca problemów

W teamie brakuje sprzyjających warunków do pracy? W powietrzu wciąż unosi się zapach przegranej? Być może odpowiedzialny jest za to członek zespołu? A może to efekt twojego zachowania? Staraj się zlokalizować punkt zapalny i go wyeliminować. Zanalizuj również swoje podejście. Zastanów się nad tym czy jesteś dla swoich pracowników dobrym przykładem zaangażowania.

5. Świętowanie sukcesu

Utrzymaniu morale zespołu pomoże także świętowanie drobnych sukcesów, zwłaszcza gdy pracownicy odczuwają zmęczenie i przeżywają trudności oraz napięcia. Wspólne przeżywanie chwil relaksu pozwala utrwalić więzi pomiędzy członkami zespołu, wzmacniając jego tożsamość. Stwórz zatem listę punktów kontrolnych albo małych sukcesów, które staną się okazją do świętowania. Przykładowo może być to opracowanie planu działania, zakończenie szczególnie ciężkiego tygodnia lub pomyślne wdrożenie zmiany.

6. Indywidualne pochwały

Podczas świętowania, niech każdy członek teamu powie co zrobił, aby pomóc w osiągnięciu danego punktu kontrolnego. Pozwól im poczuć się przydatnymi osobami w realizacji zadania. Następnie, po uczczeniu małego sukcesu, zacznij planować świętowanie następnego.

7. Opracowywanie strategii

Gdy będziesz tworzyć system wzmacniania i motywacji, warto poprosić o radę zespół. To właśnie twoi pracownicy najlepiej wiedzą co potrafi ich zmotywować i jakie techniki powinieneś wykorzystywać, by podnieść ich na duchu.

 

8. Poszukiwanie autorytetów

Swoim podwładnym powinieneś często wskazywać historie osób, które podniosły się po porażkach. Choć może wydawać się to ckliwe i patetyczne, odniesie pożądany skutek. Warto wspominać o takich osobach jak Michael Jordan lub Steve Jobs. Dla mnóstwa ludzi są oni prawdziwymi autorytetami, za którymi chce się podążać.

9. Zrozumieć porażkę

Dla wielu firm porażka oznacza słabość. Wiadomo, że nikt nie lubi przegrywać, jednak postaraj się w swoim zespole zbudować tolerancję dla niepowodzeń. Niech twoi pracownicy wiedzą, że ich potknięcia to nie koniec świata i że każdy błąd można naprawić.

10. Otwartość i szczerość

Nie myśl, że ukrywanie prawdy przed zespołem uchroni go od niechcianych konsekwencji. Bądź szczery i otwarcie informuj go o sytuacji firmy lub stanie projektu. Z pewnością zostanie to docenione przez twoich podwładnych, którzy wykażą się większą aktywnością i chęcią pomocy.

morale teamu

11. Przegrupowania i reorganizacje

Czasami na porażkę teamu wpływa rutyna i brak innowacji. Wprowadzaj więc liczne uatrakcyjnienia zajęć. Po porażkach zastanów się jakie czynniki w pracy miały na nią wpływ. Modyfikuj, zmieniaj kolejność zadań, przestawiaj biurka… Zrób wszystko, by kreatywność i komunikacja twoich pracowników była lepsza i skuteczniejsza.

12. Skupienie na pozytywach

Jeżeli martwisz się o wpływ niepowodzeń na morale, skup się na pozytywach. W każdej porażce musi być coś dobrego, coś, czego można się nauczyć, wnioski, które można wyciągnąć. Podziel się tym z zespołem i staraj się, by oni również widzieli jasną stronę swoich błędów.

13. Dokumentowanie

Dobrze jest zapisywać to, co poszło nie tak. Wtedy tak naprawdę można uzyskać przejrzysty obraz wykonanych działań i naprawić szkody. Bez względu na to, czy dane zadanie się powiodło, zawsze przypominaj podwładnym, że w ich pracy sukces nie jest na pierwszym miejscu.

 

Źródło: http://www.killerstartups.com/startups-tools-and-guides/14-ways-to-maintain-team-morale-amidst-failure-and-frustration/

http://www.web.gov.pl/aktualnosci/19_2199_jak-utrzymac-morale-teamu.html

___ Wydrukuj
PODZIEL SIĘ:

Formularz zgłaszania uwag