Coworking po polsku

Co piąty pracujący Polak przyznaje, że chętnie pracowałby poza biurem. Nie każdy jednak, pozostawiony samemu sobie, potrafi być równie produktywny co podczas pracy w biurze, w którym funkcjonuje jako część zespołu. Nie chodzi przy tym o wymianę informacji, która jest dziś możliwa za pośrednictwem wielu kanałów komunikacyjnych - ale o samą obecność innych osób dookoła. Obecność ta pozwala uniknąć problemów związanych z samotnością, która często doskwiera osobom decydującym się na pracę zdalną. Gdy inni ludzie pracują dookoła, łatwiej też jest samemu zająć się swoimi obowiązkami

Coworking to praca w przestrzeni dzielonej z innymi osobami, niekoniecznie z tej samej firmy ani tym bardziej branży. Tak powstała idea coworkingu - czyli pracy w przestrzeni dzielonej z innymi osobami, niekoniecznie z tej samej firmy ani tym bardziej branży. Luźna atmosfera i swobodny przepływ wiedzy między pracownikami różnych branż wzmagają kreatywność - nie jest więc niczym dziwnym, że coworking zbliżył się w ostatnim czasie ze środowiskiem start-upowym, równie otwartym, także premiującym spontaniczną współpracę i przede wszystkim tworzenie nieformalnych relacji biznesowych.

Symbioza ta ma dwa oblicza - strefa coworkingu nie tylko stwarza przyjazne warunki dla innowacyjnych przedsiębiorców, ale sama funkcjonuje na podobnych, co start-upy, zasadach. Ważny jest pomysł, poprawne rozpoznanie i zaspokojenie potrzeb klienta, oraz idea przewodnia która nada charakter miejscu.

Coworking i start-upy

Doskonałym przykładem połączenia świata start-upów i idei coworkingu jest krakowski COLAB, gdzie małe zespoły mogą się rozwijać a innowatorzy poszukują nowych wyzwań. Surowe, industrialne wnętrze dawnej fabryki na krakowskim Zabłociu skrywa przestrzeń będącą miejscem odbywania się takich inicjatyw jak odwiedziny mentorów z akceleratorów TechStars i Startup Sauna. To tam odbyła się także polska edycja start-upowego konkursu "Pirates On The Shore". Warte wzmianki są też cykliczne"Open Coffee KRK" - o poranku, przy świeżej kawie, odbywają się spotkania dla każdego, kto w ciągu kilku minut chce opowiedzieć o swoich pomysłach, planach i poszukiwanych współpracownikach. Reszta poranka upływa na swobodnej wymianie pomysłów i doświadczeń w miejscu, gdzie na co dzień przy ustawionych w rzędy stołach i w kameralnych biurach ludzie pracują nad swoimi projektami.

COLABem zajmuje się Kamil Łopata, który opisuje swoje bogate doświadczenia z coworkingiem i jego organizowaniem.

- Z punktu widzenia użytkownika, coworking i biuro w większej firmie są bardzo podobne: wszystko powinno działać i można skupić się na pracy. Dodatkowo, w kuchni, oprócz swojego zespołu spotykasz się z ludźmi zajmującymi się innymi projektami, z którymi możesz porozmawiać i wymienić się doświadczeniami . Nie da się jednak zrobić miejsca dla każdego i trzeba postawić na określone grupy klientów: przedsiębiorczych studentów, rodziców nie mogących pracować z dziećmi w domu albo na cyfrowych nomadów, którzy co kilka miesięcy zmieniają miejsce pracy"

Warszawa centrum coworkingu

Warszawa jest niekwestionowanym centrum krajowego coworkingu z nieustannie rosnącą liczbą otwartych przestrzeni współpracy. Tutaj klasyczne modele wynajmu ogólnodostępnej przestrzeni trafiły na podatny grunt wykorzystywany powszechnie przez licznych freelancerów, dynamicznie rozwijający się mały biznes i start-upy. Silna konkurencja sprzyja jednak wyłamaniu się miejsc o niepowtarzalnej specyfice:

Warszawska Alchemia to pierwsze biuro coworkingowe, które powstało na Warszawskiej Woli. Trwają tam intensywne przygotowania do rozpoczęcia działalności, planowanego na początek września. W klasycznym, zrównoważonym architektonicznie wnętrzu panuje inspirująca atmosfera. Alchemia wyróżnia się otwartym ogrodem, rozbudowaną, otwartą biblioteką oraz tym, że można tam przyjść z psem lub kotem. Jerzy Dudek tłumaczy, że zależy mu na wyciszonej, harmonijnej przestrzeni odciętej od zgiełku i codziennego zabiegania. Wierzy, że wymiana idei i doświadczeń powinna odbywać się w harmonijnej i swobodnej atmosferze, możliwie bliskiej naturze. - Włączając w to kawę! - dodaje z uśmiechem Jerzy.

Wnętrza coworkingowe w warszawskim SoBusySoBusy Coworking (także mający siedzibę w stolicy) stawia tymczasem na dostosowanie się do potrzeb swoich współpracowników. Zgodnie ze swoim mottem "stworzenia JESZCZE lepszego miejsca do pracy", skupili się na szczególnej grupie klientów, jakimi są rodzice. SoBusy udostępnia więc przestrzeń zarówno dla ojców, matek jak i ich dzieci, eliminując potrzebę poszukiwania odpowiedniego żłobka, przedszkola lub opiekunki.

Coworki w całej Polsce

Coworkingi rozkwitają na terenie całego kraju. Kamil Łopata z COLAB tak opisuje ich specyfikę -

- Coworkingi stają się coraz popularniejsze, a można to poznać choćby po tym, że pojawiają się w galeriach handlowych (jak Coworking Galeria Katowice). Zazwyczaj coworking jest mały: 20-30 pracujących osób, wraz z jedną osobą która się nim zajmuje. Większe centra zazwyczaj są już dużymi hubami z małą restauracją, dedykowanym miejscem na większe wykłady i szkolenia jak np. Google Campus. Uważam, że polski rynek rozwija się dobrze: liczba małych co-worków stale się powiększa, w większych miastach powstają duże huby technologiczne, jak np. Starter w Gdańsku. W wielu miastach tworzą się też fablaby, gdzie każdy majsterkowicz może zrobić coś swojego."

Coworking Koszalin jest przykładem ambitnej próby stworzenia złożonego środowiska łączącego świat akademicki z biznesowym. Jedno piętro jest przeznaczone (nieodpłatnie) dla studentów i pracowników uczelni, drugie z kolei jest wynajmowane komercyjnie firmom, co sprzyja przenikaniu się obu środowisk. - Połączenie modelu znanego z inkubatorów (dla klientów akademickich) i strefy komercyjnej jest śmiałym eksperymentem zachęcającym do przyjrzenia się bliżej inicjatywie Coworking Koszalin - przekonuje Malwina Dworzyńska, opiekunka biura.

Coworking Poznań stawia za to na klientów biznesowych. Struktura miejsca podporządkowana jest idei wirtualnego biura - zapewnia zatem wirtualny adres, mikro-biura i powierzchnie handlowe. Przestrzeń coworkingowa funkcjonuje niejako na uboczu, w postaci siedmiu biurek dla chętnych najemców, którzy mogą przy okazji skorzystać z kameralnej sali spotkań i dostępnych na miejscu usług księgowych.

Wnętrza Coworking PoznańW Rzeszowie, przestrzeń do coworkingu zapewnia Centrum Rozwoju Innowacji, działające od listopada 2011 roku. Posiadając doświadczenie w zakresie doradztwa przedsiębiorstwom, placówkom oświatowym i samorządowym, funkcjonuje jako fundacja wspierająca tego typu inicjatywy w regionie Podkarpacia. Jej misją jest szerzenie innowacyjności i przedsiębiorczości - co sprawia, że Coworking Rzeszów jest swojego rodzaju miniaturą inkubatora innowacji, z tym, że opartego o formułę swobodnego dostępu do miejsca pracy nad zaakceptowanymi projektami z pogranicza działalności typu freelance i NGO.

Kamil Łopata tak podsumowuję historię branży:

- Pierwsze biuro łączące niezwiązane ze sobą firmy powstało w 2005 roku, chwilę później powstał termin coworking i rozpoczął się wysyp kopii tego pomysłu. Najlepsze co-worki nie osiągają sukcesu ze względu na wystrojone biura lub atrakcyjne lokalizacje, ale przez świetnych ludzi, których mają na pokładzie i dzięki wymianie wiedzy pomiędzy nimi.

Autor

Aleksander Rzetelski
Dziennikarz
web.gov.pl
Zachęcamy do zadawania pytań autorowi: wyślij email

___ Wydrukuj
PODZIEL SIĘ:

Formularz zgłaszania uwag