Pixel Legend: jedyna polska firma z grantem SME Instrument

Spośród 2666 zgłoszeń z całej Unii Europejskiej (w tym 69 z Polski) Komisj Europejska wybrała 159 najciekawszych pomysłów na biznes, które otrzymają dofinansowanie z SME Instrument - nowej formy wsparcia dla innowacyjnych firm. Wśród nich znalazł się jeden projekt z polskiego rynku: stworzona przez firmę Pixel Legend aplikacja PastGuide ulepszająca doświadczenie zwiedzania zabytkowych lokalizacji

Aplikacja na tablet PastGuide

SME Instrument(Instrument MŚP) to nowa forma wsparcia finansowego, realizowanego przez Komisję Europejską. Przewiduje pomoc dla nowatorskich przedsięwzięć realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa o dużym potencjale rynkowym. Składa się z dwóch niezależnych faz. W pierwszej fazie (do której zakwalifikował się projekt PastGuide) można otrzymać wsparcie w wysokości 50 tys. euro na sprawdzanie, czy pomysł nadaje się do wprowadzenia na rynek. Jej celem jest zbadanie, czy projekt jest wykonalny pod kątem technicznym i czy jest opłacalny ekonomicznie, a efektem powinna być koncepcja planu marketingowego wdrożenia produktu/usługi na rynek. Na tym etapie od beneficjentów oczekiwana jest współpraca z jednostkami naukowymi. W drugiej fazie dofinansowanie może zostać wykorzystane na demonstrację, pilotaż innowacyjnych procesów, produktów, usług, miniaturyzację, planowanie, skalowanie i powielanie rynkowe. W tej fazie można otrzymać do 2,5 milionów euro.

 

Pixel Legend, autor wybranego przez KE projektu, to firma działająca od 6 lat na rynku usług IT reklamowych. Początkowo jako studio graficzne i deweloperskie pracowała dla firm z Wielkiej Brytanii, obecnie działa też na rynku polskim. Oprócz tworzenia stron i sklepów internetowych, zajmuje się też produkcją aplikacji mobilnych i gier. Korzysta m.in. z technologii 3D, które wykorzystała m.in. w swoim najnowszym projekcie pt. PastGuide.

Założyciel Pixel Legend Jan Filipowiak na pomysł aplikacji wpadł rok temu. Zainspirowała go pasja historyczna, zaszczepiona w nim przez jego dziadka, Władysława Filipowiaka, który był archeologiem, podróżnikiem i wieloletnim dyrektorem Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- Jego podróże do Afryki i Azji i wieloletnie badania w Wolinie były ciągle tematem naszych rozmów. Ja będąc w branży technologicznej od dawna szukałem sposobu, żeby to połączyć. I tak narodził się Pastguide - mówi Jan Filipowiak.

Aplikacja na tablet PastGuide

PastGuide może służyć jako wirtualny przewodnik po zabytkowych lokalizacjach, takich jak centra historyczne miast czy słynne budowle. Jej zaletą jest możliwość nie tylko odtwarzania oryginalnej architektury, ale też nakładania tekstur i postaci, które odwzorują wygląd miejsc oraz wydarzenia z przeszłości. Może to być ciekawy sposób na edukację, ale i wzbogadzenie oferty turystycznej europejskich miast.

- Wyobraźcie sobie, że stoicie w dzisiejszych Pompejach z tabletem w ręku. Unosicie go i w miejsce ruin ukazuje się gwarna ulica z ludźmi z tamtej epoki, którzy was mijają, pozdrawiają i zaczepiają. Jesteście świadkiem ostatnich chwil przed wybuchem wulkanu. Możesz wykonać zadania jak w grze lub po prostu spacerować i odkrywać miejsca, których już nie ma - opowiada twórca aplikacji.

Rozwiązania, które wykorzystuje, jeszcze kilka lat temu było po prostu nierealne ze względu na możliwości techniczne tabletów. SME Instrument pojawił się więc w odpowiednim momencie dla Pixel Legend. Sukces PastGuide w walce o grant jest tym większy, że konkurencja w walce o SME Instrument jest bardzo duża. Zaakceptowano jedynie 3,4 proc. aplikujących projektów.

Firma Pixel Legend skorzystała przy pisaniu wniosku z pomocy Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Szczecinie. Jak podkreśla Filipowiak bez niej byłoby o wiele trudniej.

- Otrzymaliśmy mentoring i wsparcie przy pisaniu wniosku. Zachęcam inne firmy do skorzystania z ich pomocy. Jesteśmy też członkiem RCiTT i Enterprise Europe Network, sieci firm w całej Europie, oraz Zachodniopomorskiego Klastra IT i Technoparku Pomerania - to również bardzo pomaga - mówi Filipowiak.

Teraz Pixel Legend planuje pół roku intensywnej pracy nad projektem we współpracy z wybraną jednostką z Polski. Już wkrótce zaczną testować Pastguide w wybranej lokacji z turystami. Następnie w planach ma wyjście na szerszy rynek europejski.

- To ukoronowanie naszych projektów. Ciężko pracowaliśmy na ten moment. Chcielibyśmy, żeby więcej firm z Polski dostawało się do takich programów. Z Hiszpanii i Włoch weszło ich po kilkanaście, a to przecież u nas jest teraz startupowy klimat - stwierdza właściciel Pixel Legend. Warto posłuchać jego rady.

Więcej na temat SME Instrument

 

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag