ACE! Conference: Kraków europejską stolicą Agile

Metodyka Agile może pomóc start-upowi w komercyjnym sukcesie poprzez ułatwienie tworzenia oprogramowania. O tym, jak tego dokonać, dyskutowało kilkuset gości z Polski i zagranicy na największej w Polsce i Europie Środkowej konferencji nt. Agile – ACE! Conference

ACE! ConferenceDla zainteresowanych bardziej efektywną pracą, Agile, Scrum i inne metodyki zwinne są chlebem powszednim. Pozwalają na optymalną organizację m.in. procesu wytwarzania oprogramowania. Sprzyjają temu dobre praktyki takie jak częste testowanie niewielkich fragmentów oprogramowania, publikowanie produktu/usługi we wczesnej fazie (tzw. minimum viable product), stopniowe doskonalenie go przy aktywnym udziale opinii konsumentów, podział na niewielkie zespoły, a jednocześnie bliską współpracę wszystkich zainteresowanych bieżącym procesem wytwarzania oprogramowania. Najważniejsze reguły składające się na programowanie zwinne zostały zawarte w Agile Manifesto w 2001 roku.

Konferencja ACE!, która w tym roku obyła się w dniach 16 i 17 marca w krakowskim Best Western Premier Hotel, organizowana jest co roku z inicjatywy Paula Klippa, cenionego specjalisty i trenera metodyk Agile oraz założyciela firmy Kanbanery. Klipp rozpoczął konferencję krótkim wystąpieniem, w którym przyznał, że choć praktyki Agile mogą mieć niezwykle pozytywny wpływ na jakość pracy zespołu, same w sobie nie wystarczą, by zmaksymalizować szanse start-upu i produktu na powodzenie. Dlatego właśnie w tym roku tematyka konferencji dotycząca Agile, Scrum czy Kanban została uzupełniona o budowanie start-upu i produktu wokół klientów.

Linda RisingLinda Rising - keynote na tegorocznej ACE! Conference

Następnie Linda Rising, amerykańska konsultantka metodyk Agile, w wykładzie zatytułowanym „Science and Stories” (pol. Nauka i opowieści), zadała zgromadzonym kilka zaskakujących pytań – dlaczego w ogóle zdecydowali się na wdrożenie tych metodyk do swoich projektów? Czy przeprowadzili lub zapoznali się z wynikami badań, które potwierdzają skuteczność Agile? Czy takie badania w ogóle istnieją? Zdaniem Lindy Rising konieczne jest nieustanne doskonalenie efektywności pracy oraz ciągłe zadawanie pytań. Historia pokazała, że przyjmowanie tradycyjnych rozwiązań bez krytycznej analizy prowadzi do fatalnych skutków. Przykładem tego był popularny aż do XIX wieku i kompletnie nieskuteczny zabieg upuszczania krwi oraz leczenie pijawkami. Nie do wszystkich przemawiają jednak same wyniki badań. By skutecznie wprowadzić metodykę Agile w firmie, należy umieć o niej ciekawie opowiadać i pokazywać inspirujące do naśladowania przykłady jej wcześniejszego wdrażania. Przede wszystkim jednak, konieczne jest ciągłe udowadnienie sobie i innym, poprzez testy i obserwacje, że wybrana metodyka praca jest tą optymalną.

Kolejne wykłady dotyczyły ważnych zagadnień dla software developmentu i budowania skalowalnych start-upów o profilu IT. Kelly Moran w wykładzie pt. „Etnography in Software Design – An Anthropologist's Point of View” przedstawiła etnograficzną perspektywę w projektowaniu oprogramowania. Tak jak profesjonalny antropolog, software designer powinien przeniknąć do środowiska przyszłych użytkowników programu, by zrozumieć, jakie mają w stosunku do niego oczekiwania. Użytkownik niekoniecznie jest ekspertem w dziedzinie designu, ale jest ekspertem w unikatowym sposobie, w jakim on sam korzysta z oprogramowania. Zrozumienie tego to klucz do dobrego user experience, czyli wysokiej użyteczności strony. Podobnie jest z tematyką accessibility (wykład Adriana Roselliego), która oznacza bardziej efektywne i komfortowe korzystanie ze stron i aplikacji. Składają się na to różne metody ułatwiania dostępu do informacji i funkcjonalności stron i aplikacji. Beneficjentami są tutaj przede wszystkim osoby niepełnosprawne, ale nie tylko – metody accessibility dotyczą m.in. doboru odpowiednich kolorów, łatwych do zrozumienia ikon i opisów oraz przygotowania kodu strony w taki sposób, by łatwo mogły go zinterpretować czytniki ekranowe. Zdaniem Roselliego, optymalna accessibility stron WWW i aplikacji otwiera produkt/usługę na więcej użytkowników i minimalizuje ryzyko komplikacji w przyszłości (możliwość odnalezienia dodatkowych błędów, uniknięcie potencjalnego pozwu itp.).

Adrian RoselliAdrian Roselli podczas swojej prezentacji na ACE! Conference

Open Space Sessions – Agile w start-upie

W ramach półgodzinnych tzw. open space sessions, których odbyło się łącznie kilkadziesiąt, każdy mógł zaproponować temat dyskusji – od praktycznego zastosowania metodyk zwinnych we własnym biznesie, przez tematy ogólnoprogramistyczne, aż do ogólnobiznesowych. To również dobra okazja do poznania potencjalnych partnerów w przyszłych projektach i przedsięwzięciach.

Business agility, czyli zwinna korporacja

Na konferencji takiej jak ACE! nie mogło zabraknąć wykładów dla profesjonalistów metodyk zwinnych. Adam Boczek, doświadczony architekt oprogramowania i developer, mówił na temat architektury Agile w dużej korporacji. Jego zdaniem opiera się ona na przejrzystości obowiązków każdej jednostki firmy. Istotne jest takie projektowanie zadań każdego zespołu, aby możliwa była łatwa współpraca ekspertów IT z ekspertami przedmiotowymi, którzy z kolei powinni w pełni wykorzystać swój potencjał do ulepszania produktu firmy, nawet pomimo braku wiedzy na temat architektury systemów informatycznych. Ángel Medinilla, CEO Proyectalis, zajmującej się organizacją szkoleń z zakresu Agile, zastanawiał się, w jaki sposób duże firmy mogą osiągnąć praktykowaną przez najlepsze start-upy kombinację elementów zarówno customer developmentu, jak i metodyk zwinnych. Customer Development to dążenie do odnalezienia najbardziej właściwego modelu biznesowego i grupy docelowej dla rozwijanego produktu i usługi. Dokładne testy produktu z udziałem potencjalnych konsumentów mogą np. obalić dotychczasowe założenia co do jego przydatności dla danej grupy docelowej. Może się też okazać, że produkt przygotowywany z myślą o rynku B2B okaże się idealny dla rynku B2C. Kluczem do połączenia zalet Agile i customer developmentu jest business agility – wyjście z metodykami zwinnymi poza zespół developerów i przyjęcie ich zasad przez całą organizację,

Paul KlippPaul Klipp - twórca i organizator konferencji ACE! 

Konferencja ACE!, jak zawsze, spełniła oczekiwania zainteresowanych praktycznymi i teoretycznymi aspektami metodyk zwinnych. W tym roku po raz pierwszy rozpatrywano je w kontekście budowania skutecznych start-upów. Połączenie tematyki agile i start-upów rozszerzyło grupę docelową konferencji, co przełożyło się na jeszcze większą liczbę gości i okazji do nawiązania wartościowych biznesowo znajomości. Co jeszcze ważniejsze, pozwoliło na przypomnienie oczywistego wydawałoby się faktu, że głównym celem stosowanie metodyk zwinnych powinien być komercyjny sukces każdego rozwijanego zgodnie z ich regułami przedsięwzięcia.

----

Zobacz również: Paul Klipp: Praktyki agile dla polskiego e-biznesu

----

Autor

Adrian Senecki
Dziennikarz
web.gov.pl
Zachęcamy do zadawania pytań autorowi: wyślij email

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag