Buduj dom przez internet

Informacja to siła w branży budowlanej. Każdy człowiek - prędzej czy później - potrzebuje informacji związanych na przykład z zakupem działki budowlanej,  budową domu, zakupem mieszkania itd. Dynamika pojawiania się nowych  informacji w branży jest ogromna. Dla poszukujących tego typu informacji stworzony został portal www.projektoskop.pl - gromadzący wiedzę z zakresu budownictwa, projektowania domów, architektury oraz wystroju wnętrz.

Projekt ,,Projektoskop - zaawansowana wyszukiwarka projektów domów’’, w oparciu którego uruchomiony został serwis internetowy o branży budowlanej www.projektoskop.pl, otrzymał w 2009 roku dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach działania 8.1. Celem tego projektu jest stworzenie e-usługi umożliwiającej przegląd bazy projektów domów i wyszukanie interesującego użytkownika projektu z oferty biur projektowych i architektonicznych.

 

Branżowe informacje dla budujących własny kąt

Budując dom szukamy zwykle informacji na temat materiałów budowlanych, najlepszych technologii, aktualnych cen, danych teleadresowych hurtowni i sklepów. Często interesują nas również opinie innych ludzi i ich doświadczenia. Zawsze jednak liczy się szybkość dotarcia do tych wszystkich informacji. W swoim założeniu Projektoskop ma być zaawansowaną wyszukiwarką domów oraz profesjonalnym serwisem budowlanym, w którym użytkownik znajdzie dużą liczbę informacji budowlanych. Wśród nich odnaleźć można najnowsze projekty domów czy całą bazę firm budowlanych. Serwis zawiera również bazę artykułów ogólnobudowlanych, poradniki budowlano-remontowe, bazę roślin ogrodowych, artykuły związane z wyposażaniem wnętrz oraz otoczeniem domu, w tym baseny, garaże, ogrodzenia czy tarasy. Jest to niezwykle kompleksowe podejście, gdyż za pomocą jednego serwisu odnaleźć można wszystko to, co może okazać się interesujące w związku z budową oraz dekoracją domu. Według pomysłodawców projektu, największą zaletę portalu zgromadzenie w jednym miejscu informacji związanych z budową i wyposażeniem domu.

 

Baza wiedzy zamiast reklamy

Podmiotów zajmujących się projektowaniem domów jest na polskim rynku wiele. Wyobraźmy sobie jednak, że wszystkie projekty możemy odnaleźć zgromadzone w jednym miejscu. Co więcej, po dokonaniu wyboru i zakupie projektu, nie wychodząc z serwisu, możliwe będzie poszukiwanie firmy, które wybudują dla nas wybrany dom. Serwis pretenduje do miana bazy wiedzy i informacji o wyposażeniu czy budowie domów. Są tu obecne również firmy, które działają w branży budowlanej, projektując domy czy budynki. Projektoskop umożliwia przedstawienie informacji o dostępnych projektach domów jednorodzinnych znajdujących się w ofercie biur i pracowni projektowych, na podstawie zadanej listy kryteriów wyszukiwania. W ten sposób potencjalny inwestor ma ułatwiony kontakt  z wybranym biurem projektowym. Każdy projekt domu zakwalifikowany został do określonej kategorii, na przykład projekty domów parterowych, czy projekty domów jednorodzinnych. Swoje projekty zamieszczają tutaj takie firmy, jak: Studio Atrium czy Archipelag. Studio Atrium prezentuje bogatą ofertę - projekty w różnych cenach oraz o różnych powierzchniach. Z kolei Archipelag to biuro projektowe, które swoje projekty domów podzieliła według bardzo ciekawych kategorii dla przykładu: z falą, tradycyjne, dla Nowaka, dla odważnych - co niezmiernie ułatwia dobranie projektu domu dostosowanego do własnych potrzeb.

Zdarza się, że biura projektowe mają w swojej ofercie oprócz projektów domów murowanych - domy wykonane z drewna. Tego typu domy to popularne rozwiązanie wśród miłośników klimatów górskich. Wszystko to znaleźć można właśnie dzięki serwisowi Projektoskop, który umożliwia dostęp do ponad 9200 projektów. Poza planami domów  – małych i dużych, parterowych i piętrowych, drewnianych i murowanych, tradycyjnych i nowoczesnych, wolnostojącyh i  typu bliźniak, z dachem jedno- i dwuspadowym), w serwisie można znaleźć także projekty garaży innych zabudowań. Projekty wyszukiwać można za pomocą zaawansowanej wyszukiwarki, obejmującej nie tylko kategorie związane z powierzchnią czy typem zabudowy, ale także kategorie typu technologia wykonania, liczba łazienek lub autor projektu.

Każda branża posiada  właściwy sobie zestaw pojęć specjalistycznych, branża budowana nie jest tu wyjątkiem. Co więcej, dla przeciętnego zjadacza chleba wiele terminów budowlanych jest trudnych do zrozumienia. Na serwisie został więc zbudowany specjalny słownik branży budowlanej. Jeszcze przed planowanym kupnem projektu architektonicznego, warto poznać podstawowe pojęcia, które mogą znaleźć się w dokumentacji. Wszystkie definicje zawarte na portalu zostały opracowane na podstawie obowiązujących obecnie przepisów.

 

Gdzie jeszcze szukać informacji

Do tej pory osoby planujące lub budujące dom miały do dyspozycji duże portale – jak np. Gazeta.pl – Budownictwo, Murator – Budownictwo, Interia.pl – Budownictwo i wiele, wiele innych. Branża jest tak rozległą i dynamicznie się zmieniająca, że dla większości dużych serwisów informacyjnych zostały utworzone branżowe podstrony związane z tym tematem. Wiele osób w trakcie budowy domu dokonuje ogromnej pracy związanej z wyszukiwaniem informacji – prowadzą niemal prywatne badania i przeglądy. Dla wielu, źródłem informacji są także takie miejsca jak Allegro, za pomocą którego porównywane są ceny różnych produktów budowlanych. Na Allegro można także pozyskać informacje związane z wykończeniem domu, podpatrzeć różne rozwiązania. Coraz więcej osób dostrzega także wartość informacji pochodzących bezpośrednio od innych ludzi, którzy użyli danej technologii lub danego materiału budowlanego i wypowiadają się po 10-15 latach, co się z daną technologią aktualnie dzieje, czy dany materiał się sprawdził. Takich bezpośrednich rekomendacji nie sposób przecenić. Internauci też mają do nich o wiele większe zaufanie aniżeli do informacji publikowanej przez samych producentów. Dlatego takie miejsca jak forum na muratordom.pl czy portal szukajfachowca.pl cieszą się dużym zainteresowaniem. 

W serwisie Projektoskop znaleźć można nie tylko wszelkie wskazówki dotyczące budowy domu, ale też wyposażenia wnętrza. Zatem niezależnie od tego czy poszukujemy całego projektu domu, czy chcemy tylko wiedzieć jak powinno się kłaść gładź, na  www.projektoskop.pl znaleźć można odpowiedzi na oba pytania. W ramach strony działa także forum pozwalające na wymianę informacji o ekipach budowlanych, fachowcach i wielu innych zagadnieniach. Ciekawe wskazówki dotyczące między innymi projektowania wnętrz, wymiarów działek i wielu innych doświadczeń związanych z tematyką budowlaną, czynią go interesującym i pomocnym serwisem.

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag