Wsparcie unijne dla Młodych Innowacyjnych

W dniach 13-14 maja 2014 r. odbyło się Warszawie IV Forum Młodych Przedsiębiorców "Młodzi Innowacyjni", którego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości była partnerem. Dwudniowa impreza, podczas której młodzi przedsiębiorcy mieli możliwość wyrażania swoich opinii na tematy dotyczące przestrzeni prawnej, finansowej, gospodarczej i społecznej, w której działają w tym roku została połączona z konferencją WARP oraz rozdaniem Aulerów.

Celem tegorocznej edycji Forum był przegląd wybranych i dostępnych na polskim rynku form finansowania młodej przedsiębiorczości w nowej perspektywie oraz możliwości ułatwiających zakładania działalności gospodarczej młodym ludziom na podstawowym etapie oraz finansowanie młodej przedsiębiorczości. Poszczególne panele zostały poświęcone nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 (programy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, NCBiR, inicjatywy JEREMIE), planom najważniejszych graczy na rynku venture capital (PI, hub:raum, SpeedUp Group, LMS Invest), a także skutecznym sposobom korzystania z finansowania społecznościowego. W części „You, the Audience” uczestnicy Forum mogli zaprezentować swój pomysł na biznes przed inwestorami.

Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP witając gości powiedziała, że młodzi innowacyjni przedsiębiorcy są w centrum zainteresowania PARP od wielu lat i tak będzie również w nowej perspektywie finansowej. – Przeprowadziliśmy szczegółowe analizy ekonomiczne firm, które korzystały z dofinansowania i wynika z nich, że przedsiębiorstwa odnoszą realne korzyści. Poprawiają się ich wyniki finansowe. Zwiększa się ich eksport i wzrasta zatrudnienie oraz poziom innowacyjności – podkreśliła Prezes PARP. Przypomniała także, że PARP realizuje program Erasmus dla młodych przedsiębiorców, który pozwala uczyć się od bardziej doświadczonych biznesmenów, prowadzących firmy w innych krajach UE. Uczestnicy Forum dowiedzieli się również o pilotażowym programie Polski Most Krzemowy, który wspiera polskie firmy z branży nowych technologii w ekspansji na rynek USA. Prezes PARP omówiła ponadto wybrane działania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w nowej perspektywie 2014-20.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią prezentacji (po kliknięciu w obrazek):

prezentacja

 

Podczas pierwszego dnia konferencji (13 maja br.) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizowała panel pt. "Spotkanie z globalnym inwestorem", w ramach którego można było wysłuchać prezentacji Anny Walkowskiej, będącej beneficjentem działania 8.1  POIG, a zarazem właścicielką firmy, która są już rozpoznawalna na arenie międzynarodowej (Zobacz wywiad z Anią Walkowską na temat środowiska startupowego w Polsce). Panel PARP był okazją również do wysłuchania prezentacji przedstawiciela projektu „Wspieramy e-biznes” web.gov.pl, Leszka Czecha na temat wyzwań, jakie stoją przed e-przedsiębiorcami i środowiskiem startupowym w nowej perspektywie finansowania 2014-2020.

14 maja br. odbyło się spotkanie polsko-niemieckie, podczas którego przedstawiciele najlepszych start-up’ów z Polski i Niemiec opowiedzieli o specyfice swojego rynku oraz doświadczeniach współpracy. Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Nikolasem Woischnikiem, który opowiedział nam o ekosystemie startupowym w Belinie.

Organizatorami wydarzenia byli: Krajowa Izba Gospodarcza i Aula Polska. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości była partnerem wydarzenia, a portal web.gov.pl objął imprezę patronatem medialnym.

Młodzi Innowacyjni

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag