Relacja z Ogólnopolskiego Forum E-Biznesu

Wiodące trendy e-biznesu, budowanie łatwych do odnalezienia stron internetowych, pozyskiwanie unijnych dotacji i rola użytkowników jako odbiorców przekazu przedsiębiorców. To tylko część tematów, o których dyskutowali 20 października eksperci i polscy e-przedsiębiorcy na Ogólnopolskim Forum E-Biznesu.

 

Kilka minut przed godziną 10.00 w środę 20 października Sala Balowa hotelu Sheraton w Warszawie wypełniła się ludźmi. Kiedy wszyscy zasiedli już na swoich miejscach, Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak uroczyście otworzyła I Ogólnopolskie Forum E-Biznesu.

Po wstępie Pani Prezes, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, p. Tomasz Napiórkowski, przedstawił strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, której priorytetem jest zwiększenie innowacyjności gospodarki.

Po wystąpieniach Prezes PARP oraz przedstawiciela MSWiA moderator Forum, red. Andrzej Godlewski z dziennika „Polska The Times” przedstawił program Forum. Po nim na mównicę weszła p. Patrycja Zielińska, Zastępca Prezesa PARP. Prelekcja p. Prezes dotyczyła działań 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Po przemówieniu p. Wiceprezes nastąpił moment, na który czekało wiele osób na sali. O godzinie 11.00  odczytane zostały nazwy firm, które zwyciężyły w konkursie PARP na innowacyjną e-usługę.

I miejsce w konkursie na innowacyjną e-usługę zajęła firma AB Industry, twórca projektu bazy danych i aplikacji on-line do optymalizacji zużycia mediów. Celem tej e-usługi jest monitorowanie i optymalizacja zużycia energii elektrycznej, wody, gazu, ścieków, chłodu i ciepła.

II miejsce zajęła firma Samorządowy Informator SMS Sp. z o.o. Nagrodzony projekt - stworzenie internetowego serwisu i automatycznego systemu komunikacji zbiorowej SISMS dla mieszkańców gmin, ma na celu przesyłanie wiadomości SMS o treści informacyjnej lub ostrzegawczej na telefony komórkowe mieszkańców gmin wdrażających projekt.

III miejsce przypadło firmie Benhauer Grzegorz Błażewicz za projekt platformy internetowej Jobmatch.pl, która  łączy funkcjonalności portalu rekrutacyjnego i rozwiązania do zarządzania rekrutacją w firmie.

 

Ogłoszone zostały też wyniki drugiego konkursu – na innowacyjną technologię B2B.

I miejsce zajęła firma ALNO De Art Leszek Ratus, która stworzyła portal B2B projektowo-zakupowy wyposażeń kuchni – dostępną do pracy przez 24 godziny na dobę platformę www.kuchnieonline.pl, umożliwiającą m.in. projektowanie kuchni w 3D z jednoczesną funkcją sprzedaży „2w1”. 

II miejsce zdobyła firma Agito S.A, która wdraża elektroniczną platformę współpracy B2B umożliwiającą automatyzację wymiany informacji między firmą a jej partnerami. Projekt przekształci sklep internetowy Agito w wielobranżowy hipermarket, oferujący szeroki wachlarz produktów.

III miejsce przypadło firmie Grupa Antares Sp. z o.o. Nagrodzony przez Kapitułę Konkursu projekt ttej firmy to Platforma do wspólnej realizacji i zarządzania projektami , która umożliwi zamówienie większej ilości usług w jednolity sposób, np. przeprowadzając aukcję wewnętrzną, w której kryterium jest cena.

 

Po uroczystym wręczeniu nagród laureatom obu konkursów prof. dr hab. Inż. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przedstawił prezentację p.t. „E-Biznes szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw”. Po przerwie na kawę na mównicę wszedł Bruno Giussani, wykładowca Instytutu Technologii w Lozannie w Szwajcarii i dyrektor ds. europejskich konferencji TED, skupiającej co rok największe autorytety i umysły świata Internetu, polityki, mediów, elektroniki i techniki.

Tematem prelekcji p. Giussaniego na Forum e-Biznesu był użytkownik Internetu jako odbiorca treści publikowanej w sieci i zmiany, jakie w tej grupie zaszły w ostatnich latach. Bruno Giussani podkreślił rosnącą aktywność użytkowników w kształtowaniu Internetu i ich chęć do uczestnictwa w tworzeniu stron www, które odwiedzają.

Po zagranicznym mówcy za mikrofonem stanął dr Marek Hołyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, który namawiał przedsiębiorców do śmiałego, acz rozważnego realizowania ich innowacyjnych pomysłów. Po wykładzie p. dr Hołyńskiego uczestnicy i goście e-Forum przeszli do foyer hotelu, gdzie czekał już na nich przygotowany przez kuchnię hotelu Sheraton poczęstunek. Stoły szybko stały się miejscem ożywionej dyskusji zebranych wokół nich e-przedsiębiorców i ekspertów.

Ostatnim prelegentem e-Forum był Aarron Walter, autor książki „Building Findable Websites” i specjalista od tworzenia łatwych do znalezienia stron internetowych. W nowatorskiej prezentacji p. Walter pokazał, jak istotne jest przemyślane tworzenie strony internetowej przedsiębiorstwa, uwzględniające użycie powszechnych standardów budowy stron określonych przez W3C - organizację założoną przez twórcę Internetu, sir Tima Bernersa-Lee. Dalsza część wykładu p. Waltera dotyczyła znajdywalności – czyli nowatorskiej techniki budowy stron www, dzięki której lokują się one na szczytach wyników wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych.

 

Po prezentacji p. Waltera przyszła pora na zamykającą e-Forum sesję pytań i odpowiedzi. Uczestnicy żywo dyskutowali z prelegentami - nikomu nie spieszyło się do wyjścia z sali. Na koniec uroczystego podsumowania i zamknięcia Ogólnopolskiego Forum e-Biznesu dokonała Wiceprezes PARP, p. Agnieszka Rybińska.

Materiały z konferencji są sukcesywnie umieszczane na portalu Wspieramy e-Biznes - www.web.gov.pl. Aby uzyskać dostęp do prezentacji ekspertów Forum, należy się zarejestrować lub zalogować do serwisu, a następnie przejść do strony z materiałami.

 

 

 

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag