Jak szkolić i trenować zespół start-upu?

Pisaliśmy już o tym, co należy wiedzieć przed zakładaniem działalności oraz o umiejętnościach, które powinien posiadać lider teamu. Gdy działalność start-upu zaczyna się pomyślnie rozwijać, nadchodzi czas na przygotowanie pracowników do przejęcia nowych obowiązków. Standardową metodą jest tu zorganizowanie tradycyjnego szkolenia, jednak nie zawsze znajduje się na to czas i pieniądze. Warto zatem wykorzystać kilka chwytów czy też wskazówek, które pozwolą efektywnie przeszkolić start-upowy team.

szkolenie

Koncentracja na umiejętności, a nie na osobie

Zamiast skupiania się na osobowości pracownika, należy zwrócić uwagę na konkretne umiejętności. Każdy członek zespołu powinien posiąść pewne zdolności, które nie tylko umożliwią mu efektywną pracę, ale i chęć do dzielenia się nimi z resztą współpracowników. Przykładowo, jeśli osoba znajdująca się w dziale sprzedaży jest introwertykiem, nie staraj się na siłę zmieniać jej w emocjonalny wulkan. Wręcz przeciwnie – taka osoba powinna posiąść umiejętność słuchania oraz prowadzenia takiej rozmowy z klientem, która będzie nakierowana na sprzedaż. Należy więc wyselekcjonować dla niej adekwatny program szkoleń.

Wyszczególnienie umiejętności do zadań

Największą stratą czasu jest uczenie pracowników całej gamy umiejętności, których nie są w stanie w pełni wykorzystać. Najlepszą metodą jest dokładne sprawdzenie jakich cech potrzebuje dany pracownik do wykonywania konkretnych zadań. Dzięki temu osiągnie się lepsze wyniki w pracy nad poszczególnymi taskami. Z reguły właściciele start-upu posiadają ogromną wiedzę i potrafią wykonać wszystkie zadania. Jednak poprzez tak poprowadzone szkolenie można w swoim zespole ukształtować prawdziwych specjalistów w danej dziedzinie. Znając swoją rolę, skoncentrują się oni na tym, co jest istotne i będą lepiej realizować swoje obowiązki.

Sprawdzanie pracownika

To całkiem naturalne, że ilekroć uczymy się czegoś nowego, popełniamy błędy. Nie inaczej jest w przypadku teamu w start-upie. Warto więc sprawdzać jak członkowie zespołu radzą sobie z nowymi zadaniami, a przede wszystkim – czy nie potrzebują pomocy lub dodatkowej nauki. Jeśli pracownik będzie świadomy tego, że jego lider chce go sprawdzać jedynie po to, by mu pomóc, chętniej będzie pozwalał na takie wsparcie. Szef nie powinien zatem sprawiać wrażenia, że chce kontrolować swoich podwładnych.

Zapamiętywanie umiejętności

Bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że posiadane po treningu zdolności, to umiejętności, a nie cechy charakteru. Większość pracowników w tym obszarze jest bardzo elastyczna i szybko się uczy. Jeśli jednak trening będą odbierać jako próbę zmiany ich charakteru, odniesie to odwrotny skutek. Warto mieć na uwadze, by dawać im możliwości szkolenia się w tych aspektach, w których jest to najbardziej potrzebne. Członkowie zespołu na pewno odwdzięczą się firmie oraz swoim przełożonym, dając z siebie to, co najlepsze.

 

Źródło: http://www.killerstartups.com/startups-tools-and-guides/4-ground-rules-for-startup-training/

 

https://www.web.gov.pl/aktualnosci/19_2436_jak-szkolic-i-trenowac-zespol-start-upu.html

___ Wydrukuj
PODZIEL SIĘ:

Formularz zgłaszania uwag