Forum: Spotkania z ekspertem

Masz problem z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, realizacją umowy, wprowadzeniem zmian, rozliczeniem projektu? Na pytania odpowiedzą nasi eksperci.

Czat z ekspertem - 21.02.2013
odpowiedzi: 43
odwiedzin: 53577

Do analizy popytu w instrukcji do pkt 16 e bezpośrednio odnosi się zdanie: 

W szczególności, w ramach analizy popytu, określając strategię cenową Wnioskodawca zobowiązany jest wykazać (podać wiarygodne argumenty), iż ceny użyte we wniosku do oszacowania rentowności projektu zostaną z dużym prawdopodobieństwem zaakceptowane przez grupę docelową.

Wskazuje ono, że Wnioskodawca powinien  wiarygodnie uzasadnić tutaj przedstawione we wcześniejszych sekcjach założenia cenowo – popytowe.  Przykładem argumentu za akceptacją grupy docelowej dla przyjętej ceny może być wykazanie, że obecnie klienci płacą więcej za mniej zaawansowaną funkcjonalnie usługę niż ta, którą chcemy zaoferować. Należy szczególnie pamiętać o zachowaniu spójności prezentowanych w tej sekcji argumentów z wcześniejszymi założeniami.

Dodatkowo opisy pozostałych elementów (np strategi marketingowej) punktu 16 e nie mogą abstrachować od analizy popytu (muszą być z nią związane i wewnętrznie spójne).

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli jesteśmy firmą która zajmują się produkcją i dystrybucja własnej marki kawy, aktualnie otwieramy sklep internetowy, to możemy wnioskować o dofinansowanie w ramach działania 8.1?
Witam, czy poszczególne etapy projektu mogą się zazębiać? Np. tworzenie aplikacji trwa od 1.01.2014 do 1.06.2014 a marketing zaczynamy już np. w połowie tworzenia aplikacji czyli np. 1.03.2014 do 1.09.2014

Katarzyna Kubiak pisze -

Czy wykonawcę usług programistycznych można wybrać przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, czy też dopiero w trakcie realizacji projektu? Czy procedura wyboru w obu tych przypadkach powinna wyglądać tak samo?
Wybranie wykonawcy przed złożeniem wniosku będzie budzić duże wątpliwości KK – chyba, że uda się uzasadnić Wnioskodawcy, że daną usługę może na rynku wykonać tylko ta jedna firma i na jej podstawie zostały oszacowane spodziewane koszty. Ale to będzie bardzo trudne, w związku z tym odsyłam do Instrukcji wypełniania wniosku pkt 17e (W przypadku dokonania wyceny na podstawie rozeznania rynkowego, Wnioskodawca….)
Witam, szybkie pytanie dot. definicji e-uslugi. Powiedzmy ze wdrazam e-usluge i ona ma byc automatyczna. Ok. ale co wtedy kiedy ona wymaga recznej odpowiedzi na pytanie klienta ? np. klient zglasza pytanie i ono przechodzi do help-desku. Ktos musi mu odpowiedziec i nie bedzie to automat. Dodatkowo takiemu klientowi wystawiam faktury - ok, to da sie zalatwic automatycznie, ale co kiedy klient wpisze zle dane i trzeba je recznie poprawic, albo dokonac korekty faktury - ktora wg Polskiego prawa trzeba recznie klepnac do klienta i uzyskac potwierdzenie odbioru ? Czy jezeli e-usluga jest wdrozona a przy okazji do niej dodany system help-desk (ludzie) to juz nie jest e-usluga ? czy jezeli musze cokolwiek recznie poprawic np.fakturę - to tez juz nie jest e-usluga ? pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Krzysztof Adamiec pisze -

Czy jeżeli projekt z naboru "grudnowego" został odrzucony. To czy można startować ponownie w naborze do 1go marca? Z dokladnie tym samym projektem?
Oczywiście, że tak - można ponownie startować w kolejnym naborze z tym samym projektem (proszę koniecznie uzupełnić info we wniosku, że jest on ponownie składany). Czy dokładnie z tym samym projektem - tak, z tym że należy wziąć pod uwagę informacje o powodach odrzucenia wniosku przez Komisję Konkursową. Dodam jeszcze, ze w międzyczasie może toczyć się postępowanie odwoławcze a mimo to możemy złożyć ten sam wniosek (powtórzę:z uwzględnieniem uwag KK)

Marcin Nawrocki pisze -

Kiedy ostatecznie projekt uznawany jest za skończony? Czy po okresie np 9 miesięcy projekt może być zakończony,a następnie od tego czasu liczone są 3 lata trwałośći?
Projekt uznawany ostatecznie za skończony jest od złożenia końcowego wniosku o płatność, jego rozliczenia i jak miną mu 3 lata trwałości
Dziękuję Państwu za udział w Chacie - oczywiście na zadane już pytania zaraz odpowiem. Na pozostałe będą odpowiadać konsultanci z web.gov.pl Pozdrawiam i do "zobaczenia" na liście rekomendowanych do dofinansowania.

Tyler Durden pisze -

Czy poszczególne elementy/wydatki muszą być chronologiczne w ramach ETAPU. przykład najpierw wynajmuję biuro, później kupuje biurko, kupuje komputer, zatrudniam programistę. Czy w generatorze wniosków wszystkie te elementy mogą mieć ten sam zakres czasowy od - do równy zakresowi danego etapu od-do. Poszczególne elementy/wydatki powinny być chronologiczne w ramach etapu. Wszystkie te elementy mogą mieć ten sam zakres czasowy od - do równy zakresowi danego etapu od-do – istotne aby w opisie projektu była chronologia działania. W danym etapie nie jest istotne czy pierwsze będzie biurko czy krzesło, ważne aby były w tym etapie razem gdzie mają wspólny przedział czasowy. Inaczej generator pozwala przy każdym wprowadzonym elemencie zmodyfikować datę od - do. ??
Czy wykonawcę usług programistycznych można wybrać przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, czy też dopiero w trakcie realizacji projektu? Czy procedura wyboru w obu tych przypadkach powinna wyglądać tak samo?

Marek Kotelnicki pisze -

Witam, pytanie dotyczy pkt. 16e. Jest w nim mowa o zarysie strategii marketingowej, analizie popytu na e-usługę oraz polityce cenowej firmy. Czy mógłbym prosić o doprecyzowanie kwestii dotyczącej dokonania analizy popytu? W jakim stopniu szczegółowości w tym punkcie powinno się ją wykonać? Jakiej metodologii użyć? Ponieważ, jak rozumiem, powinna płynnie łączyć się z prognozowanymi przychodami etc. pozdrawiam
Oczywiście, ze powinna płynnie się łączyć z prognozowanymi przychodami. Zapraszam do Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie - dość obszernie potraktowano ten temat i mam nadzieję, jest przejrzysty.
Czy poszczególne elementy/wydatki muszą być chronologiczne w ramach ETAPU. przykład najpierw wynajmuję biuro, później kupuje biurko, kupuje komputer, zatrudniam programistę. Czy w generatorze wniosków wszystkie te elementy mogą mieć ten sam zakres czasowy od - do równy zakresowi danego etapu od-do. Inaczej generator pozwala przy każdym wprowadzonym elemencie zmodyfikować datę od - do. ??

Katarzyna Kubiak pisze -

Witam, w jakim obszarze e-usługa powinna być innowacyjna? Czy innowacyjność to tylko nowe funkcjonalności w obszarze programistycznym, czy też możemy rozumieć innowacyjność jako skierowanie e-usługi do nowej grupy docelowej / zaoferowanie nowego asortymentu produktów czy usług itp?
Chętnie z tym pytaniem podyskutował bym na dyżurze eksperta –poruszona kwestia wymaga troszkę doprecyzowania. W trakcie trwania naboru zapraszam również na Nasz „sekcyjny” dyżur ekspercki w poniedziałki od godziny 12.00-14.00 POLECAM i serdecznie zapraszam w swoim imieniu jak i kolegi współprowadzącego.
Witam, pytanie dotyczy pkt. 16e. Jest w nim mowa o zarysie strategii marketingowej, analizie popytu na e-usługę oraz polityce cenowej firmy. Czy mógłbym prosić o doprecyzowanie kwestii dotyczącej dokonania analizy popytu? W jakim stopniu szczegółowości w tym punkcie powinno się ją wykonać? Jakiej metodologii użyć? Ponieważ, jak rozumiem, powinna płynnie łączyć się z prognozowanymi przychodami etc. pozdrawiam
Witam, w jakim obszarze e-usługa powinna być innowacyjna? Czy innowacyjność to tylko nowe funkcjonalności w obszarze programistycznym, czy też możemy rozumieć innowacyjność jako skierowanie e-usługi do nowej grupy docelowej / zaoferowanie nowego asortymentu produktów czy usług itp?

Tyler Durden pisze -

Czy w przebiegu rzeczowo-finansowym w ramach danego etapu poszczególne elementy/wydatki muszą być określone precyzyjnie i zachować chronologię. Przykład. Etap I trwa 3 mc-e od 01-01-2013 - 31-03-2013. Wydatek na zakup komputera okres realizacji 01-01-2013 - 31-03-2013 czy prawidłowo 01-01-2013 - 31-01-2013 i np zakup biurka do postawienia tego komputera okres realizacji 01-01-2013 - 31-03-2013 czy 01-02-2013 - 28-02-2013.
Przebieg rzeczowo-finansowy we wniosku musi być przedstawiony chronologicznie. Nie krócej niż 2 miesiące a nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Karolina K pisze -

Co to znaczy,że człowiek nie może ingerować w e-usługę? Czy sprawdzanie wiarygodności ofert, usług jakie świadczymy ( pobieranie opłaty za sprawdzenie przez nas wiarygodnośc) się do tego zalicza? ( w takim bądz razie)Czy na stronie internetowej oprócz e-usługi mogą działać też, dodatkowo takie usługi? Jak najlepiej zarabiać na stronie internetowej z ofertami,opiniami, wymianami poglądów? Jak długo musi istnieć działalność, by została zakwalifikowana do dotacji, czy można ją utworzyć kilka dni przed dostaniem dofinansowania? Kilka dni przed wysłaniem wniosku o dofinansowanie? Jak wygląda procedura zakładania takiej działalności? pozdrawiam
Zgodnie z treścią rozporządzenia na której w dużej (bardzo) mierze bazuje nasza dokumentacja programowa e-usługa ma być realizowana bez ingerencji człowieka tzn. implementacja będzie stworzona nie automatycznie czyli np. przez Programistę. Ale skutkiem takiej implementacji ma być funkcjonowanie tejże e-usługi wyłącznie już tylko na powiedzmy żądanie odbiorcy. Czy na stronie internetowej oprócz e-usługi mogą działać też, dodatkowo takie usługi? – niestety nie rozumiem tego zadanego pytania. Trudno jest odnieść się do pytania jak zarabiać na stronie internetowej, ale na stronie web.gov.pl sa poradniki dotyczące e-biznesu i budowania ebiznesu. Tam można znaleźć potrzebne info – tu nie dam rady odpowiedzieć na tak krótkei a zarazem obszerne pytanie. Działalność można utworzyć na kilka dni przed złożeniem wniosku – proszę pamiętać o Urzędach że tam trzeba zdobyć istotne informacje do wniosku (REGON/NIP). Zakładanie działalności gospodarczej odbywa się na normalnych zasadach.
Czy w przebiegu rzeczowo-finansowym w ramach danego etapu poszczególne elementy/wydatki muszą być określone precyzyjnie i zachować chronologię. Przykład. Etap I trwa 3 mc-e od 01-01-2013 - 31-03-2013. Wydatek na zakup komputera okres realizacji 01-01-2013 - 31-03-2013 czy prawidłowo 01-01-2013 - 31-01-2013 i np zakup biurka do postawienia tego komputera okres realizacji 01-01-2013 - 31-03-2013 czy 01-02-2013 - 28-02-2013.

Tyler Durden pisze -

czy opłaty za wynajem/hosting serwera/ów gdzie e-usługa będzie testowana, a później, na którym świadczona zaliczamy do KOG czy do INF w przebiegu rzeczowo-finansowym.
Zaliczamy ów hosting do informatyczne i techniczne (INF)

Natalia Radanović pisze -

Witam, czy są jakieś przeciwwskazania do korzystania z usług firmy tłumaczeniowej współmałżonka?
Zapisy umowy o dofinansowanie wskazują iż nie można usług kwalifikowanych zakupować od osób powiązanych osobowo lub kapitałowo
Co to znaczy,że człowiek nie może ingerować w e-usługę? Czy sprawdzanie wiarygodności ofert, usług jakie świadczymy ( pobieranie opłaty za sprawdzenie przez nas wiarygodnośc) się do tego zalicza? ( w takim bądz razie)Czy na stronie internetowej oprócz e-usługi mogą działać też, dodatkowo takie usługi? Jak najlepiej zarabiać na stronie internetowej z ofertami,opiniami, wymianami poglądów? Jak długo musi istnieć działalność, by została zakwalifikowana do dotacji, czy można ją utworzyć kilka dni przed dostaniem dofinansowania? Kilka dni przed wysłaniem wniosku o dofinansowanie? Jak wygląda procedura zakładania takiej działalności? pozdrawiam
Pojawiło się również takie pytanie (co prawda drogą e-mialową)Może nie jest za bardzo związane z naszym chatem ale... W połowie 2009 r. podpisaliśmy z PARP umowę z 8.1. Projekt miał być zrealizowany do końca 2010 r. jednakże płatność końcowa został przesunięta na październik 2011 r. Projekt jest już rozliczony. Obecnie staramy się o dofinansowanie w ramach pomocy de minimis. Jak ustalić czy łączna wartość udzielonej pomocy w ostatnich 3 latach nie przekroczyła ekwiwalentu dotacji brutto w wysokości 200 000 euro? Z racji że pytanie zostało zadane nieco wcześniej niż „ruszył” chat, to miałem okazję na szybko upewnić się i przedyskutować to z prawnikami. Zgodnie z art. 2 ust 11 ustawy z dnia 30 marca 2004 o pomocy publicznej, przez dzień udzielenia pomocy należy rozumieć dzień, w którym podmiot ubiegający się o pomoc publiczną nabył prawo do otrzymania tej pomocy. W sytuacji powyżej pomoc de minimis została udzielona w dniu zawarcia z beneficjentem umowy o dofinansowanie. Dodam, że w przypadku zmian wysokości udzielonej pomocy w trakcie realizacji projektu jak i daty zakończenia jego realizacji, nie wpływa to na termin jej udzielenia.
1 2

Formularz zgłaszania uwag