Q jak qlturka

„Z myślą o dzieciach” – wpisując to hasło w internetowych wyszukiwarkach w wynikach pojawia się wiele propozycji. Dla rodzica nadal jednak wybór odpowiedniej książki, płyty z muzyką czy imprezy kulturalnej dla  swojej pociechy to nie lada problem. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wybrany zbiór bajek poza kolorową okładką niesie ze sobą walory dydaktyczne, czy spektakl teatralny, na który chcemy zabrać dziecko rzeczywiście spełnia nasze oczekiwania wychowawcze. Pomocą w odpowiedzi na te pytania może się okazać portal stworzony dla rodziców, z myślą właśnie o dzieciach. Qulturka.pl –  czyli serwis, który zawiera informacje z zakresu kultury i sztuki skierowanej dla i do dzieci, będący ciekawą propozycją zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli, wychowawców, opiekunów, bibliotekarzy ale również dzieci.


 

Wchodząc na stronę serwisu od razu urzeka przejrzystość i liczba zgromadzonych w nim materiałów. Portal podzielony został na działy tematyczne: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr i film, muzea i miejsca kultury oraz dział Kulturalny Plac Zabaw, z którego korzystać mogą również ci najmłodsi. W każdym z głównych działów znajdują się podrozdziały, jak np. Czytelnia, która prezentuje recenzje i streszczenia dostępnych na rynku książek, Aktualności czy Zobacz lub posłuchaj, gdzie można odtworzyć piosenki z płyt przeznaczonych dla dzieci. W wyszukiwaniu konkretnych pozycji pomogą oddzielne zakładki jak „najnowsze”, „artykuły”, „recenzje” czy „wywiady”.

 

Strona główna Qlturki.pl

 

Ciekawym miejscem wewnątrz portalu jest również dział „ Kulturalny Plac Zabaw”, który wydaje się być niezbędnikiem każdego rodzica czy pedagoga. To studnia pomysłów zarówno z dziedziny gier i zabaw, jak i instrukcje pod nazwą „Jak to zrobić”, schematycznie ilustrujące wykonanie rysunków lub postaci z gliny. Szeroka gama przedstawionych tu propozycji pobudza do twórczego myślenia i ułatwia własnoręczne przygotowanie i wykonanie zaprezentowanych przedmiotów. Najmłodsi mogą skorzystać również z pozycji puzzle on-line, czy posłuchać opowieści w odcinkach.

 

Dział Kulturalny Plac Zabaw portalu Qlturka.pl


„Dla dzieci przygotowaliśmy dodatkowo dwie książki, opracowane specjalnie na potrzeby naszego portalu, napisane przez uznane polskie autorki. Książki te są publikowane w rozdziałach, chcemy również przygotować specjalne PDF-y do pobrania, które można będzie wszędzie ze sobą zabrać i odtwarzać swoim dzieciom. Będzie to prawdziwa książka z tekstem i ilustracjami, ale wszystko udostępnione w wersji elektronicznej” – mówi Ewa Świerżewska, pomysłodawczynię serwisu Qlturka.pl. 

Autorkę portalu zapytaliśmy również o to, skąd bierze pomysły i informacje dostępne na stronie serwisu.Przeglądając zasoby portalu jesteśmy pod wrażeniem liczby informacji, czy materiałów jakie udostępnia. Dowiemy się z nich o planowanych wydarzeniach kulturalnych, premierach kinowych, zapowiedziach książek i bieżących spektaklach teatralnych. Szczegółowy opis wydarzeń i książek został przedstawiony niemalże z detaliczną starannością. Mamy poczucie,, że każda przedstawiona propozycja niesie ze sobą wartość i jest godna uwagi.

Obserwując tę bogatą różnorodność odnosimy wrażenie, że przy tworzeniu portalu kierowała się Pani misją wychowywania dzieci w obecności szeroko pojętej kultury? Czy taki cel przyświecał myśli uruchomienia serwisu?


Gdy przejrzymy zasoby Internetu pod kątem dostępności tego typu usług nie znajdziemy portalu tak dogłębnie ujmującego tematykę kultury i sztuki dla dzieci. Qltrurka.pl spełnia zarówno funkcję edukacyjną jak i społecznościową. Udostępnione na stronie serwisu miejsca reklamowe poświęcone są w całości tematyce kultury, a stworzone w ramach projektu forum pozwala na wymianę informacji, czy zasięgnięcie opinii innych użytkowników.

Mamy również możliwość zarejestrowania się na stronie portalu. Jakie korzyści przynosi rejestracja użytkownikom?


Portal Qltrka.pl zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ramach działania 8.1 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czy wszystkie postawione cele projektu zostały zrealizowane? 

Ewa Świerżewska: Zbliżamy się do końca realizacji projektu, zostało nam jeszcze 1,5 miesiąca. Osiągnęliśmy już cel, jakim była planowana liczba zarejestrowanych użytkowników. Ludzie bardzo chętnie rejestrują się na Qlturka.pl.

Czy planowany jest dalszy rozwój portalu?

Ewa Świerżewska: Zdecydowanie tak! Po pierwsze, zobowiązuje nas do tego umowa o dofinansowanie projektu, a po drugie tak jak już mówiłam portal zrodził się z misji, więc cały czas chcemy przekazywać coraz więcej informacji. Mamy coraz więcej kontaktów, coraz więcej osób chce z nami współpracować. Użytkownicy portalu oczekują nowych rzeczy, a my staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.

___ Wydrukuj
PODZIEL SIĘ:

Formularz zgłaszania uwag