ICT Summit: wielkie spotkanie polskiej sceny start-upowej

Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński i prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak uroczyście otworzyli konferencję ICT Summit - wielkie spotkanie polskiego środowiska start-upowego. W pierwszym dniu konferencji udział wzięło blisko 700 gości, w tym liczne grono zagranicznych inwestorów i mentorów biznesowych. Na zaproszenie PARP do Warszawy zawitały takie postaci jak John Biggs z TechCrunch czy Paul Papadimitriou

Sesja pitchingowa

Sesja pitchingowa finalistów konkursu ScaleMeGlobal

Dwudniową konferencję ICT Summit Warsaw otworzył występ gwiazd „Mam Talent” – zespołu BucketGuys. Po ich pokazie na scenę wyszedł gospodarz konferencji – Paul Papadimitriou – przedsiębiorca, mentor i internetowy futurysta. Prowadzący oddał głos prezez PARP - Bożenie Lublińskiej-Kasprzak, która przywitała gości i podziękowała obecnemu na sali ministrowi Januszowi Piechocińskiemu za objęcie ICT Summit honorowym patronatem.

- PARP stara się tworzyć wspólną platformę dla polskich start-upów, inwestorów i przedstawicieli administacji publicznej do spotkań, networkingu i szukania najlepszych form wsparcia dla innowacyjnej przedsiębiorczości. ICT Summit jest jednym z największych wydarzeń start-upowych w Polsce i zdecydowanie największą konferencją, jaką PARP kiedykolwiek zorganizowała. Organizując to spotkanie, chcemy promować przedsiębiorczość, polski ekosystem start-upowy i zaznaczyć rolę Polski jako lidera technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.

Wicepremier Janusz Piechociński podczas ICT Summit - konferencji PARP

Wicepremier i Minister Gospodarki - Janusz Piechociński podczas otwarcia ICT Summit, fot. Sławomir Panek, FotoGrupa.pl

Mowę na otwarcie konferencji wygłosił wicepremier, minister gospodarki – Janusz Piechociński. Minister podkreślił, że 3,3 proc. wzrostu PKB jest efektem udanej polskiej przemiany, w której rozwój branży internetowej ma swój udział.

– Nasza gospodarka to nie gospodarka dymiących kominów, a dymiących głów, czego potwierdzeniem jest rosnący sektor ICT. Mamy świetny kapitał ludzki – 30 000 najlepszych absolwentów kierunków IT. 1.5 proc. światowego rynku gier! Sektor ICT jest sektorem nowej ery globalnej – mówił wicepremier Piechociński, komentując szybki rozwój polskiej branży internetowej.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak wyróżniła polskie miasta skutecznie wspierające start-upy nagrodami. Statuetki odebrali z jej rąk Michał Olszewski, Wiceprezydent Warszawy, Andrzej Bojanowski, Wiceprezydent Gdańska oraz Piotr Danielewicz z Oddziału Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Poznania, fot. Sławomir Panek, FotoGrupa.pl

Dwie główne prelekcje należały do Paula Papadimitriou oraz Johna Biggsa, redaktora TechCrunch, jednego z największych portali newsowych o nowych technologiach na świecie. Po ich prezentacjach odbyła się godzinna sesja pitchingowa dla finalistów konkursu ScaleMeGlobal.

Po sesjach głównych prelegentów konferencja została podzielona na cztery ścieżki: Contextual Computing, Internet of Things i Hardware, Social&Marketing, Investment oraz Rozwój Miejskich Ekosystemów Start-upowych. Wykłady trwały do 18:30, po czym odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom ScaleMe Global oraz afterparty.

Networking w start-upowej alei

ICT Summit to nie tylko praktyczne wykłady, ale też świetna okazja do poznania nowych ludzi oraz innych specjalistów z branży.

- Jestem z Krakowa, a w Warszawie studiuję. Przyznam, że dla mnie ICT Summit okazało się zaskoczeniem – wcześniej nie miałem okazji (oprócz spotkań Open Reaktora i Auli) w Warszawie spotkać w jednym miejscu aż tylu ludzi ze środowiska start-upowego. Dla mnie to też okazja do spotkania inwestorów i bliższego poznania PARP-u oraz ich planów finansowych na przyszłość – powiedział Maciej Ryś, CEO przedszkolowo.pl, jeden z blisko 700 gości pierwszego dnia konferencji. 

W holu Stadionu Narodowego powstała Aleja Start-upowa, w której swoje stanowiska ustawili przedstawiciele start-upów biorących udział w ScaleMe Global. Dla uczestników oraz start-upowców to dobra okazja do nawiązywania rozmów biznesowych.

Aleja Start-upowa na ICT Summit, fot. Sławomir Panek, FotoGrupa.pl

– Obecność tutaj jest dla nas wartościowa m.in. ze względu na obecność inwestorów. Nam zależy na feedbacku od nich i tutaj go otrzymaliśmy. Bardzo podoba mi się możliwość postawienia własnego stoiska – dzięki temu jest mnie łatwo znaleźć, ludzie podchodzą i chcą nawiązywać współpracę. Poza tym jestem pod ogromnym wrażeniem obecnych tutaj start-upów – byłem miesiąc temu na podobnej konferencji w Londynie i myślałem, że nic nowego tutaj nie zobaczę, a tymczasem poziom i pomysłowość polskich start-upowców mnie mocno i pozytywnie zaskoczyła – opowiada Krzysztof Beniowski z AudioLink, jednego ze start-upów zakwalifikowanych do ScaleMeGlobal.

Przed uczestnikami ICT Summit jeszcze drugi dzień networkingu i wykładów podzielonych na cztery ścieżki: Startup AddVenture, Startups, Startup Advices oraz Investment.

Program drugiego dnia konferencji jest dostępny na stronie ict.web.gov.pl 

Osoby, którym nie udało się zdobyć biletu na konferencję, mogą śledzić wszystkie wystąpienia na żywo online w portalu web.gov.pl. Pierwszego dnia konferencji obejrzało ją w internecie ponad 26 tys. osób. 

 

Autor

Sylwia Wojtas
Redaktor / Dziennikarz
web.gov.pl
Zachęcamy do zadawania pytań autorowi: wyślij email

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag