Start-upy, administracja i inwestorzy przy jednym stole – rusza Akademia e-Biznesu

Już 21 października 2014 startuje cykl regionalnych konferencji edukacyjnych pt. Akademia e-Biznesu, które odbędą się w 16 miastach Polski. Towarzyszyć im będą Okrągłe Stoły Innowacji, czyli spotkania, podczas których start-upy, inwestorzy przedstawiciele lokalnych samorządów, mediów oraz koncernów technologicznych zasiądą przy jednym stole, by wspólnie dyskutować o możliwościach wsparcia lokalnych ekosystemów startup-owych

Akademia e-BiznesuCelem Akademii e-Biznesu jest edukacja przedsiębiorców z zakresu budowania globalnych startup-ów w oparciu o najnowsze, światowe trendy technologiczne.

Towarzyszące im Okrągłe Stoły Innowacji pozwolą zaś na poznanie potrzeb i oczekiwań inicjatyw start-upowych w wybranych rejonach Polski oraz wypracowanie sprawnego sposobu ich wsparcia. Tegoroczna Akademia e-Biznesu to okazja, by polskie środowisko start-upowe przemówiło wspólnie i głośno w swoim interesie.

Akademia e-Biznesu – edukacja i networking

Akademie e-Biznesu odbędą w 16 miastach Polski na przestrzeni października i listopada. Organizację i tematykę spotkań PARP w całości oddał w ręce lokalnych inicjatyw start-upowych, które od lat działają na rynkach regionalnych i najlepiej znają ich potencjał oraz potrzeby. Główna część Akademii e-Biznesu to edukacja, czyli prezentacje inspirujących osobowości branży technologicznej oraz panele dyskusyjne. Będą one transmitowane na żywo w portalu web.gov.pl oraz w popularnych portalach internetowych. Po części merytorycznej zaplanowany jest wieczorny networking.

Zobacz PROGRAM AKADEMII E-BIZNESU 2014

Okrągłe Stoły Innowacji – to tutaj zaczyna się zmiana

Każdą z Akademii e-Biznesu poprzedzi Okrągły Stół Innowacji, który będzie okazją do wspólnej dyskusji pomiędzy start-upami, inwestorami kapitałowymi, przedstawicielami lokalnych samorządów, mediów oraz koncernów technologicznych. Celem spotkań jest przyjrzenie się dotychczasowym działaniom lokalnych samorządów w obszarze wspierania przedsiębiorczości, poznanie potrzeb i oczekiwań środowiska młodego biznesu w danym regionie, omówienie możliwości współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a koncernami technologicznymi oraz wypracowanie sprawnego sposobu wsparcia rozwoju lokalnego ekosystemu startup-owego. Okrągłe Stoły Innowacji to również okazja, by polskie środowisko start-upowe dostrzegło szansę nowej fali funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz inicjowało, zaplanowało i nadzorowało realizację projektów unijnych służących rozwojowi lokalnej, startup-owej przedsiębiorczości. 

Ekosystem start-upowy w Polsce wciąż się rozwija, lecz niektóre elementy nie działają tak sprawnie, jak można byłoby sobie tego życzyć. Okrągły Stół Innowacji ma na celu przedstawienie realnych potrzeb polskich start-upów i zapewnienie im głosu poprzez obecność przedstawicieli administracji oraz mediów. 

- W Europie, Stanach Zjednoczonych czy Izraelu lokalne samorządy bardzo aktywnie wspierają inicjatywy i środowisko start-upowe. Chcemy przenieść najlepsze metody i wzorce wspierania przez administrację rozwoju miejskich ekosystemów startup-owych na polskie realia lokalne. Przekonamy lokalne samorządy do ścisłej współpracy ze środowiskiem startup-owym. Będziemy doradzać przy zdiagnozowaniu potrzeb i zaplanowaniu na następne lata wspólnych projektów rozwojowych – mówi Leszek Czech, koordynator projektu „PARP – Wspieramy e-Biznes”.

Dodatkowym kontekstem dla spotkań jest nowa perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020.

- Pieniądze nie powinny stanowić problemu. Nowa pula funduszy unijnych, przy odpowiednim zainicjowaniu efektywnych projektów, powinna systemowo rozwiązywać większość problemów lokalnego środowiska. Wyzwaniem będzie uzyskanie szczerych deklaracji. Deklaracji: dobrej woli stron, partnerstwa, lojalności, wsparcia merytorycznego. Dokładając do tego konsekwencję w planowaniu i realizacji działań - mamy nakreśloną drogę do sukcesu lokalnych środowisk startup-owych. Jestem przekonany, że uda się zapoczątkować realny przełom w lokalnej współpracy przyczyniający się do tego, by polski ekosystem start-upowy rozwijał się szybko i z korzyścią dla wszystkich – dodaje Leszek Czech.

Podobne nadzieje wyrażają przedstawiciele lokalnych inicjatyw start-upowych.

- Dla nas cykliczne spotkania w ramach Akademii e-Biznesu to okazja nie tylko do wypracowania korzystnych dla nas rozwiązań, ale także poznania potencjału innych rejonów Polski. Już podczas spotkania organizacyjnego okazało się, że inicjatywy start-upowe mogą i powinny się wspierać, choćby na płaszczyźnie zasobów personalnych. Mamy nadzieję, że dzięki regularnemu kontaktowi uda się połączyć potencjał danego rejonu Polski z potrzebami innych i wypracować sprawnie funkcjonujący system – wskazuje Paweł Harajda, Olcamp.pl, jeden z organizatorów Akademii.

Akademia w 16 miastach w Polsce

Akademia e-Biznesu rozpoczyna się spotkaniem w Krakowie 21 października. Od tego momentu przez dwa miesiące spotkania będą odbywały się cyklicznie łącznie w 16 miastach Polski. Są to Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra. W każdym mieście spotkanie będzie organizowane przez funkcjonującą tam inicjatywę start-upową – ich lista dostępna jest w artykule o partnerach Akademii e-Biznesu. Na łamach web.gov.pl publikowane będą zapowiedzi nadchodzących wydarzeń oraz relacje z ich przebiegu. Zachęcamy do wsparcia inicjatywy poprzez obecność na spotkaniach oraz zaangażowanie osób, które mają realny wpływ na kształt ekosystemu start-upowego w Polsce.

 

 

Autor

Sylwia Wojtas
Redaktor / Dziennikarz
web.gov.pl
Zachęcamy do zadawania pytań autorowi: wyślij email

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag