Akademia e-biznesu: Modele biznesowe w e-świecie, Białystok 2012

25 września b.r. portal www.web.gov.pl oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, rozpoczęły cykl 16 Konferencji pt. "Akademia e-biznesu". 

Cykl konferencji podzielony jest na dwie grupy: trzynaście spotkań o tematyce e-biznesu, w trakcie których zostanie prześledzony cały "proces życia" przedsiębiorstwa (od samej koncepcji po ekspansję zagraniczną) oraz trzy spotkania o nowoczesnych technologiom B2B.

 Akademia e-biznesu Białystok

Cele Projektu Konferencji Akademia Biznesu

Głównym założeniem projektu jest szeroko rozumiana promocja przedsięwzięć e-biznesowych i technologii B2B, które są podstawowym celem i rezultatem działań 8.1 i 8.2 PO IG. Skierowane są one do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Kampania wspierana jest przez portal Web.gov.pl, który stanowi najlepsze źródło informacji o tworzeniu, prowadzeniu i promocji e-biznesów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Działanie 8.1 PO IG obejmujące dotacje na stworzenie e-usług oraz działanie 8.2 PO IG wspierające wdrażanie elektronicznego biznesu B2B to najpopularniejsze źródła dofinansowania na inwestycje IT dla MŚP zarówno już istniejących, jak rozpoczynających działalność. Pochodzące z nich dofinansowanie jest pewnym rozwiązaniem dla usprawnienia dotychczasowej pracy przedsiębiorstwa, szybkiego rozwoju jego działalności na nowoczesnym rynku i zakupu innowacyjnych technologii, które gwarantują realizację nowych zadań.

Akademia e-biznesu Białystok 

Program Cyklu Konferencji jest zatem skonstruowany tak, aby osoby zajmujące się e-biznesem miały możliwość prześledzenia kompleksowego spojrzenia na ich biznes, a Ci, którzy myślą o przygotowaniu i wdrożeniu nowej e-usługi wiedzieli jak profesjonalnie przygotować się do realizacji projektu i jak go z sukcesem wdrożyć.

W ramach kampanii realizowany będzie cykl konferencji "Akademia e-biznesu", w październiku i listopadzie we wszystkich miastach wojewódzkich całego kraju. Ich podsumowaniem jest II Ogólnopolskie Forum E-biznesu "Ekspansja Zagraniczna", zaplanowane na 27 listopada w Warszawie. To kolejny projekt skierowany do szerokiej grupy obecnych i przyszłych e-przedsiębiorców, instytucji e-biznesu wspierających przedsiębiorców oraz do wszystkich zainteresowanych tematyką ICT.

Tematyka konferencji będzie obejmowała m.in. takie obszary, jak: klasyfikacja modeli monetyzacji e-biznesów, strategia e-marketingowa czy zasoby wiedzy w e-projekcie.

II Ogólnopolskie Forum E-biznesu i 16 konferencji wojewódzkich współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Akademia e-biznesu: Modele biznesowe w e-świecie

Akademia e-biznesu po raz pierwszy otworzyła swoje drzwi, dla zainteresowanych e-biznesem mieszkańców Białegostoku. 25 września 2012 r. w hotelu Esperanto przy ul. Legionowej 10 w Białymstoku odbyła się  inauguracyjna konferencja pt. Akademia e-biznesu: Modele biznesowe w e-świecie. Spotkanie było uzupełnieniem działań podejmowanych przez miasto, zachęcających do tworzenia nowych i rozbudowy już istniejących projektów w obszarze e-biznesu.

 Akademia e-biznesu Białystok

Prelegentami w Białymstoku byli:  Tomasz Szulgo, - ekspert grupy kapitałowej IQ Partners (INQBE), Katarzyna Królak-Wyszyńska, - partner w firmie Innovatika , Grzegorz Sperczyński - ekspert TechnoBoard w obszarze procesów preinkubacji oraz Tomasz Kretek i Jakub Tabędzki z uczestnicy.pl.

Tomasz Szulgo w swojej prezentacji omówił dekalog tworzenia e-biznesu. Najważniejszy jak się okazało jest pomysł, zatem myślenie prowokacyjne, determinacja i testowanie. Powodzenie biznesu zależy wbrew pozorom nie od producenta, lecz od klienta. Pan Tomasz zwrócił także uwagę na to czy za usługę, którą tworzymy – sami bylibyśmy skłonni zapłacić. Tworząc e-usługę należy również zastanowić się w czym my sami jesteśmy mocni, w czym czujemy się najlepiej i co potrafimy robić najlepiej. Na powodzenie e-biznesu składa się także wnikliwa kalkulacja, czyli zastanowienie się ile pieniędzy potrzeba na rok działalności. Niezbędny do powodzenia e-biznesu będzie zaufany, wykwalifikowany zespół, w którym należy być systematycznym, ale i spostrzegawczym w obserwacji konkurencji – kto coś robi szybciej, lepiej lub taniej. Należy zbierać opinie o naszej usłudze – najgorszy jest brak oceny. Prelegent uświadomił także początkującym start-upom, że nie ma rzeczy których byśmy nie potrzebowali, trzeba tylko skutecznie dotrzeć do tych potrzeb.  

 Akademia e-biznesu Białystok

Tomasz Szulgo - ekspert grupy kapitałowej IQ Partners (INQBE)

Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się dwie prezentacje Katarzyny Królak-Wyszyńskiej – partnera strategicznego w firmie Innovatika, dot. m. in. modelu biznesowego Lean Canvas oraz Business Model Canvas. Pani Katarzyna podpowiedziała także początkującym start-upom m.in. w jaki sposób stworzyć model e-biznesu tak, żeby odpowiadał potrzebom klientów, czyli odpowiadał na ich problem, w jaki sposób zmienić myślenie kupującego oraz jak znaleźć niszę na rynku e-usług itp.

 Akademia e-biznesu Białystok

Katarzyna Królak-Wyszyńska, - partner w firmie Innovatika

Grzegorz Sperczyński z kolei opowiedział o najczęstszych błędach popełnianych przy tworzeniu biznesplanu. Są to m. in. pułapka kalkulacyjna, brak planu awaryjnego, błędne określenie celu inwestycji i celu działania spółki oraz nieodzielanie działań marketingu od PR.

Tomasz Kretek i Jakub Tabędzki z kolei opowiedzieli o modelach biznesowych w e-świecie, czyli o pomyśle, problemach, pomyśle na problemy i efekcie problemów, na przykładzie uczestnicy.pl, czyli strategii budowy swojego biznesu.

Konferencja była skierowana przede wszystkim do przedstawicieli MSP, w tym w szczególności przedstawicieli przedsiębiorstw technologicznych, studentów oraz kadry naukowej kierunków technicznych, przedstawicieli akademickich inkubatorów przedsiębiorczości i kół biznesu, przedstawicieli instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości, dziennikarzy mediów ogólnopolskich i mediów specjalistycznych o profilu gospodarczym i technologii ICT, wszystkich zainteresowanych technologiami ICT, grafików, programistów itp.

W każdej z 16 Konferencji będzie można wziąć udział osobiście lub obejrzeć transmisję online, która będzie dostępna na stronie głównej ww.web.gov.pl!

Akademia e-biznesu Białystok 

 

Więcej informacji na temat kampanii i organizowanych spotkaniach można uzyskać na
http://www.web.gov.pl/aktualnosci/19_1996_akademia-e-biznesu-sprawdz-kiedy-bedziemy-w-twoim-miescie.html


http://www.web.gov.pl/aktualnosci/19_2039_akademia-e-biznesu-modele-biznesowe-w-e-swiecie-bialystok-2012.html

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag